. A XII századig meghóditották a Távol-Keletet, és a XIII században Európába hozták. Kerti tavakban könnyen szaporodik. Iváskor a hímek testén nászkiütések alakulnak ki. Az ívási dőszak a tó vízének felmelegedésével kezdődik el. Íváskor akár 1000 ikra is kerülhet a vízbe, mindössze 5 nap alatt. Az ivadékok könnyen találnak apró élő eleséget a tóban. A fiatal egyedek 8 hónap után változatják meg fakó színüket.
Dísztavakban - ahol több élettere van, mint egy akváriumban - könnyen elérheti a 20cm-es nagyságot is. 80-100cm mély kerti tavakban gond nélkül átteleltethető. Legnépszerűbb változata, a közönséges aranyhal, melyek fátyolfarkú változatban is elterjedtek.
Közkedveltek a tarka, oroszlánfejű, teleszkópszemű, gombafejű, legyezőfarkú aranyhalak is. Az osztott-farkú aranyhalak kevésbé alkalmasak kerti tavakba, mivel mozgásuk nehézkes.
Közönséges Aranyhal: testük színe általában az aranysárgától a narancssárgáig változhat. Uszonyai rövidek. Egzotikusabb fajtája az üstökösfarkú változat, melynek uszonyai nagyobbak és farkúszójuk vitorlaszerű. Mozgásuk dinamikus és elegáns. Könnyen alkalmazkodó halak, nagyságuk: maximum 30cm. Erősebbek és szívósabbak díszesebb tásaiknál!